TRADYCYJNY MAKOWIEC ZAWIJANY
W moim rodzinnym domu zapach pieczonego makowca zawsze oznaczał zbliżające się święta. Teraz sezony pomieszały się i w zasadzie tak pyszne ciasto warto robić przez cały rok.
Z przepisu korzystałam już wielokrotnie, dlatego z czystym sumieniem mogę go Wam polecić. Ciasto jest wigotne, puszyste, w środku masa makowa naszpikowana bakaliami i ma naprawdę wyjątkowo wspaniały smak. Za każdym razem znika w mgnieniu oka.

MAKOWIEC
Składniki:
proporcje na 2 makowce – 2 długie formy 28cm :
Masa makowa:
-
400 g mielonego maku
-
150 g miodu
-
150 g masła
-
1 jajko
-
2 łyżki rumu
-
zapach migdałowy
-
bakalie: garść rodzynek
-
garść posiekanych orzechów włoskich
-
garść płatków migdałowych
-
1 łyżka skórki pomarańczowej
-
ew. 1 łyżka cukru (w/g smaku)
Ciasto:
-
500 g mąki
-
40 g świeżych drożdży (lub ok. 12 g suchych drożdży)
-
150 g masła
-
2 jajka
-
90 g śmietanki
-
150 g cukru
-
szczypta soli
Proporcje na 1 makowiec (forma dł. 28 cm) :
Masa makowa:
-
200 g mielonego mąki
-
75 g miodu
-
1 łyżka rumu
-
1 jajko
-
75 g masła
-
zapach migdałowy
-
bakalie: rodzynki, posiekane orzechy włoskie, płatki migdałowe i kandyzowana skórka pomarańczowa w/g gustu
-
ew. 1 łyżka cukru (w/g smaku)
ciasto:
-
250 g mąki
-
20 g świeżych drożdży
-
75 g masła
-
1 jajko
-
75 g cukru
-
45 g śmietanki
-
szczypta soli

Przygotowanie masy makowej:
Mak płuczę pod zimną wodą, przesypuję go do garnka i zalewam wrzątkiem, tak żeby pozostał dobrze przykryty. Ziarna parzą sie na najmiejszym płomieniu przez ok. 20-30 min, powinny jedynie delikatnie pykać. Odcedzam mak na bardzo gęstym sitku, lub sitku wyłożonym ściereczką i pozostawiam do całkowitego odsączenia, najlepiej na całą noc. Z tego względu czynność parzenia maku dobrze jest wykonać wieczorem, 1 dzień przed pieczeniem ciasta.
Następnego dnia odsączone i odciśnięte ziarna mielę 2-krotnie w maszynce do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach. Mak przygotowany ten sposób, doprawiam miodem, dodaję lekko stopione masło, rum, bakalie, zapach migdałowy oraz jajko – osobno żółtko i na końcu pianę z ubitego białka. Wszystkie składniki mieszam łyżką do momentu uzyskania jednolitej masy. Na koniec próbuję, jeśli mak jest za mało słodki, dodaję jeszcze łyżkę cukru do smaku.
Przygotowanie ciasta drożdżowego:
Drożdże rozpuszczam w letnim mleku, dodaję mąkę, jajka, cukier, lekko stopione masło (nie gorące!) i szczyptę soli. Zagniatam ciasto i wyrabiam ję przynajmniej przez 5 – 10 min. Odstawiam w ciepłe miejsce na 2-3 godziny, aby trochę wyrosło. Uwaga! ponieważ ciasto jest dość tłuste i ciężkie wyrasta umiarkowanie.
Po tym czasie ciasto dzielę na pół, gdy wykonuję przepis na 2 makowce i rozwałkowuję 2 prostokątne placki grubości ok. pół centymetra oraz szerokości brytfanny, której używam tj. ok. 28 cm. Na całej powierzchni rozsmarowuję masę makową (oczywiście przy robieniu 2 makowców, masę dzielę na połowę) i zwijam ścisło jak roladę. Brzeg staram się pozostawić pod spodem, a obydwa końce ostrożnie zalepiam formując półokrągłe zakończenie, tak aby mak nie wydostał się na zewnatrz. To samo robię z drugim ciastem. Przygotowane makowce delikatnie przenoszę do brytfanek wyłożonych papierem do pieczenia. Odstawiam w ciepłe miejsce na ok. pół godziny do ponownego wyrośnięcia. W między czasie rozgrzewam piecyk do temperatury 170° C., piekę przez 40 – 45 min. do brązowo-złotego koloru. Gdy ciasto ostygnie, wierzch dekoruję lukrem cytrynowym i ulubionymi bakaliami.
Lukier wykonuję mieszając 2 łyżki soku z cytryny z 5-6 górowatymi łyżkami cukru pudru, dokładnie rozcieram do uzyskania gładkiej masy. Gęstość i ilość lukru reguluję dodatkiem cukru pudru i kroplami soku cytrynowego lub przegotowanej wody.
Joanna Justyna